Доста често ми се налага да открия на коя позиция е някой от моите сайтове в резултата от търсенетео на Google.
Преглеждането на резултатите един по един е бавничък начин, затова реших да помисля за някакво по-добро решение.
Така се стигна до написването на един скрипт, който аз лично намирам за много полезен и реших да го споделя тук на моя блог.
Този скрипт може да си го добавите като отметка в любими (bookmarklet) и след като направите търсене в Google кликвате на отметката,
въвеждате името на домейна който търсите и скрипта ще маркира в жълто резултатите от търсенето, в които присъства този домейн.
Освен това се извежда и едно съобщение с позициите на които е открит домейна.
Във видеото по-долу описвам как точно са използва този скрипт, а във втората половина на видеото го разяснявам и подробно като код за тези от вас, които пишат и разбират javascript.
Линка за самия boorkmaklet ще намерите най-долу след видеото.
Препоръчвам гледане на видеото на цял екран (бутончето долу вдясно на плейъра).
Провлачете по-долния линк към лентата с отметки/любими на вашия браузър:
Bookmarklet за търсене в SERP (serp-find.html)
Забележка: Във видеото споменавам, че ще покажа как се използва bookmarklet-а във Firefox, но явно забравих за това обещание. 🙂
Но все пак мисля, че не е толкова фатално, че да записвам наново видеото. Ако ползвате Firefox просто направете същото като в Google Chrome.
Ако лената с отметките не ви е показана изберете “Изглед – Ленти с инструменти – Лента с отметки”.
След това просто провлачете горния линк към лентата с отметки.
Термини: SERP – search engine result page (страница с резултатите от търсенето).
Има и една програмка с подобна функционалност. Безплатна е и също работи добре: http://www.cleverstat.com/en/google-monitor-query.htm
Благодаря за допълнението, Любо! 🙂
Със сигурност има много подобни програми.
Въпрос на лична нужда и предпочитание е какво точно да се използва.
Програмата, която посочваш е също много добро решение.
Написах този скрипт, защото ми е най-удобно да гледам реално какво има в резултата от търсене. Ако към резултата прикача и инструментите на SeoQuake (за който ще говоря доста в блога си по-нататък) мога бързо и лесно да оценя конкуренцията, която е около мен в резултата от търсене и да предприема някакви действия за преборването й.
Отделно от това в блога обяснявам и някой трикове с javascript, така че това е полезно и за разучаването как се правят нещата. Хората които се занимават с javascript могат да модифицират моя код според нуждите или дори да им помогне да напишат скрипт за използване в браузъра с друго предназначение.
Много полезен скрипт, вече го използвам 🙂 Благодарим ти!
И аз благодаря! Радвам се, че ти е полезен.
Резултатите в SERP-а не са верни при положение че си логнат в гугълския ти акаунт. Пробвай с поверително търсене и ще видиш разликите.
Това си е вярно, ама той този скрипт си работи винаги, така че човек може да си провери положението и когато не е логнат в google.